Nemazat nebo přesměrovat

Představte si, že každý den napíšete jeden článek, za rok jich máte 365 a tak je všechny smažete.

Říkáte si že to je blbost? Jen částečně.

Sledoval jsem minulý rok blog 365 copytriků. Vždycky jednou za pár dnů otevřu svoji RSS čtečku, naklikám si články, které mě zaujmou a postupně přečtu. U 365 copytriků mi najednou odkazy přestaly fungovat a skončil jsem pokaždé na chybové stránce 404:

365ct-404

Jak vidíte na stránce není žádná zpráva o tom, že by byl obsah smazán ani žádná jiná relevantní informace. Příchozí netuší, co je za problém.

Tady trochu odbočím z dějové linky. Když klikneme na druhý odkaz chybové stránky s textem Díky, dostaneme se na stránku, která je výstupem webového formuláře:

365ct-diky

To nás může zmást, protože jsme žádný email nikam nezadávali. Ovšem – proč bychom vlastně klikali na odkaz Díky? 😉

Ale zpět. Použijeme tedy odkaz Homepage, protože nám nic jiného nezbývá a když srolujeme zhruba doprostřed stránky, zjistíme, že autorka udělala z blogu ebook, který si tam můžeme stáhnout. Takže abych si přečetl poslední tři tipy, musel jsem si stáhnout celý ebook a přečíst si je v něm. (mmch, ebook je výborný a vřele ho doporučuju, stáhl bych si ho tak jak tak).

Musel jsem tedy podniknout zbytečně komplikovanou cestu, abych se k hledanému obsahu dostal.

O podobném problému jsem psal, ale z opačné roviny. V dřívějším článku nám zůstavaly aktivní nerelevantní stránky, tady nám naopak relevantní zmizely.

Na jednotlivé tipy (každý tip měl svoji stránku, jde tedy o 365 stránek) určitě existuje nezanedbatelné množství odkazů, jak z webů, tak ze sociálních sítí.

Zopakujme si, že smazáním obsahu uděláme odkazujícímu problém, o kterém nemá tušení. On na náš web odkazuje, protože se mu tam něco líbilo, něco ho zaujalo a měl potřebu to předat dál. A když ten odkazovaný článek smažeme, tak se návštěvníci z jeho odkazu octnou poněkud zmatení na chybové stránce…

Já bych to napravil tak, že bych udělal speciální stránku asi takhle:

Hledáte některý z mých 365 copytriků?  Jednotlivě tu už nejsou, ale najdete je všechny pohromadě v ebooku, který si stáhnete tady.

A pak všechny odkazy na jednotlivé tipy přesměroval na tuto stránku. Uživatel hned zjistí co se děje a nebude bloudit po webu doufaje, že se obsah neztratil.

Ještě spíš bych však původní stránky ponechal a na každou z nich přidal odkaz na ebook. Líbí se vám tento copytrik? Stáhněte si je všechny! Přeci jen smazat 365 stránek je škoda, minimálně z pohledu SEO.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/41683/virtual/www/domains/nepouzitelne.cz/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *